הגופים המוסדיים המפעליים והסקטוריאליים כבר עובדים בשבילנו בחסכון ארוך טווח

פורסם: 31/7/2012
מאת עו"ד עודד סלע פורסם ב CAFÉ THEMARKER  ביום 6.6.2012

ישנם גם מוסדיים שלא למטרות רווח. אז למה לא לעודד אותם וחסכון פנסיוני באמצעותם ?
 
בפתיחת הכתבה מאת מירב ארלוזורוב, בדה מרקר הבוקר http://www.themarker.com/markets/1.1724834,ציינה העיתונאית המוערכת כי מדינת ישראל מחייבת את הציבור "לבצע את החסכון הזה אלא באמצעות הגופים המוסדיים - כולם גופים פרטיים הפועלים למטרות רווח."
 
חבל שעיתונאית מוערכת וסופר מקצועית היודעת היטב את האמת ומכירה את העובדות, התעלמה מנתון רלבנטי - ישנם מוסדיים לא מעטים, לברות ניהול קופות גמל מפעליות וסקטוריאליות, שפועלים כמלכ"רים, לא באופן פרטי ולא על בסיס רווח. רובם משיאים לעמיתיהם תשואות מצויינות בבנצ'מרק וגם למעלה מזה וברובם ככולם דמי הניהול מגוכחים. הגבוהים שבהם עומדים על דמי ניהול שנתיים על בסיס הוצאות בפועל, בשיעור של 0.5% ורבות מהן למטה מזה.
 
מדוע לא לשתף בכך את הציבור ? מדוע לא לאפשר לגופים אלה להרחיב את קהל העמיתים שרשאי להימנות עימהם ? מדוע לא להרחיב מודל זה לציבור הרחב ככל הניתן ? הדבר היה גם מוריד את אחוז דמי הניהול שהציבור משלם בכללותו, באופן דרסטי ובלי שינויי רגולציה מרחיקי לכת או פטרנלזיציה מלאכותית והתערבות בוטה בכוחות השוק. מדובר בגופים שלא יכולים להוציא כסף על פרסום ושיווק כי גופים אלה מוציאים הוצאות רק לצורך ניהול הקופות לטובת העמיתים. מדובר בגופים שכפופים בדיוק לאותה רגולציה כמו המוסדיים הפרטיים למעט הקלות מינוריות. מדוע במקום לעודד חסכון בגופים אלה, כרכת אותם במשיכת קולמוס מהירה, עם הגופים הפרטיים שכן אמורים להשיא רווחים לבעליהם ? אשמח מאוד לראות הבהרה של עיתונאית כה מוערכת ומכובדת, בנושא, ועידוד לחץ ציבורי על הכנסת והרוגלטור להרחיב את החסכון הפנסיוני באמצעות מלכ"רים לניהול החיסכון הפנסיוני.
 
ואם לחזור לכותרת הכתבה - אלה לא רק מוסדיים שיכולים לעבוד בשבילנו. הם כבר עובדים בשבילנו שנים רבות ובמרבית המקרים בהצלחה רבה.
דף הבית | גירושין